sobota, 27 lutego 2016

83. Stosik rozmaitości

     Pierwszy stosik roku 2016 mam już za sobą- czas najwyższy na kolejny.
     Poprzedni stosik w całości składał się z książek wypożyczonych z biblioteki. Ten dla odmiany, jeśli chodzi o pochodzenie, jest wyjątkowo różnorodny. Jedną książkę pożyczyłam od znajomego, kilka mam ze szkolnej biblioteki, jedną własną a dwie sprezentowane niedawno mamie. Jak widzicie na poniższym zdjęciu, w najbliższym czasie zerknę do następujących tytułów:
1.Stephen King "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika"
2.Władysław Bartoszewski "Mój Auschwitz"
3.Kamil Janicki, Aleksandra Zaprutko "Elity w II Rzeczpospolitej"
4.Mo Yan "Żaby"
5.Mo Yan "Obfite piersi, pełne biodra"
6.Arkady Fiedler "Dywizjon 303"
7.Anne Frank "Dziennik"
8.Ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka "Życie na pełnej petardzie"
9.Ks. Jan Kaczkowski, Katarzyna Jabłońska "Szału nie ma, jest rak"

     
     To, że jestem fanką Stephen'a Kinga wiadomo od dawna. Dlatego nie dziwi obecność w stosiku kolejnej jego książki. Ta jest wyjątkowa, bo diametralnie inna niż wszystkie pozostałe tego pisarza. Na pewno to nie horror, a co dokładnie, o tym napiszę już niebawem.
     Tematyka Holokaustu również nie jest mi obca, jednak książki Bartoszewskiego jak najbardziej. Aż wstyd się przyznawać, że nigdy nie czytałam niczego autorstwa tej słynnej postaci, dlatego czas najwyższy to nadrobić. Podobnie sprawa się ma z "Dziennikiem" Anny Frank i "Dywizjonem 303" Arkadego Fiedlera. To klasyka tematyki wojennej, którą bez wahania zaliczam do lektur obowiązkowych. Obie pozycje znam jedynie z fragmentów i cieszę się, że nareszcie sięgnę do ich całości.
     II RP to jeden z moich ulubionych okresów w historii i chętnie poświęcam czas na wszystkie książki z nim związane. Zwłaszcza jeśli wśród autorów znajduje się ostatnio dość popularny Janicki.
     O historii księdza Jana Kaczkowskiego na pewno co najmniej słyszeliście. Dwie książki ofiarowałam na święta mamie z jednoczesną myślą, że ja również będę miała okazję do nich zajrzeć.
     Skąd Mo Yan- noblista z 2012 roku? Powód właśnie podałam. Chociaż nobliści wielokrotnie mnie rozczarowali i znudzili, postanowiłam mimo to spróbować jeszcze raz. Oby tym razem było warto.
     Czy którąś z tych książek czytaliście? Czy jakąś szczególnie polecacie? Będzie mi niezmiernie miło jeśli już teraz podzielicie się ze mną swoimi wrażeniami. 

11 komentarzy:

 1. O *.* trzy od tyłu na tym drugim zdjęciu + Mój Auschwitz - brałabym! No to sobie nabyłaś wspaniałości :) ja Kinga nie lubię, ale jego Pamiętnik jest fenomenalny. Polecam! Co do noblistów, mnie też zawsze nudzili i kompletnie nie rozumiałam, skąd ta nagroda ;<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli co do noblistów mamy podobne doświadczenia..cieszę się, że nie jestem jedyna ;-)

   Usuń
 2. Czytałam "Obfite piersi, pełne biodra" cóż... bardzo specyficzna książka i mam wrażenie, że wielu osobom nie będzie się podobać, ale ja byłam zadowolona z lektury. Z tego co pamiętam autor miał tendencję do bardzo realistycznych opisów, ale jakoś to przetrwałam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam już "Żaby" Mo Yana i rzeczywiście- literatura dość specyficzna. Nie wszystko z tej książki zrozumiałam, ale mimo to coś mnie do niej przyciągało.."Obfite piersi, pełne biodra" właśnie zaczęłam i mam nadzieję, że będę miała co najmniej podobne wrażenia.

   Usuń
 3. Z tego zestawu najbardziej chciałabym przeczytać "Dziennik" Anny Frank. Już dawno powinnam to zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jedna z niewielu książek, co do których jestem pewna jeszcze przed przeczytaniem, że mnie nie rozczaruje.

   Usuń
  2. Sama chciałabym przeczytać jej "Dziennik". Będę wypatrywała Twoich wrażeń, odczuć po przeczytaniu, bo recenzować trudno czyjeś autentyczne wspomnienia (w dodatku TAKIE wspomnienia).
   Ciekawa jestem także Kinga :)

   Usuń
  3. Wrażeniami po przeczytaniu każdej z tych książek na pewno się na blogu podzielę :-)

   Usuń
 4. Przyznaję, że jestem ciekawa opinii o pozycji Kinga oraz o "Dzienniku" Anne Frank. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opiniami, refleksjami, wrażeniami na pewno skrupulatnie się niebawem podzielę :-)

   Usuń
 5. Chciałabym przeczytać przede wszystkim ,,Dziennik".

  OdpowiedzUsuń