piątek, 14 listopada 2014

37. Stalingrad.

     O tym, że interesuję się historią, już wiecie. Ale o fakcie, że dobre dokumenty przedkładam ponad literaturę o podobnej tematyce, dowiecie się dzisiaj. Bo zdjęcia bardziej do mnie przemawiają, a krótsze i konkretniejsze przekazy zapadają w pamięć zdecydowanie mocniej niż często zbyt rozbudowana i zarzucona ogromem szczegółowych informacji literatura historyczna. Dokumenty staram się oglądać co najmniej raz w tygodniu. Dziś słów kilka, w połączeniu z gorącym poleceniem, o dwóch dobrych dokumentach poruszających wnikliwie tematykę bitwy stalingradzkiej.
     Historia Stalingradu cieszy się sporym gronem zainteresowanych i realizujących tę tematykę we wszelakiej formie również. Dobry temat nie zawsze oznacza dobrą produkcję- to oczywiste. W ostatnim czasie obejrzałam cztery dokumenty na temat bitwy stalingradzkiej, ale naprawdę ciekawe i rzetelne są przede wszystkim poniższe dwa.
      W tym dokumencie znajdziecie sporo ciekawostek na temat technicznego zaplecza bitwy. Wyraźny narrator i prezentowane eksperymenty znacznie wzbogacają całość.
    Konkrety, ciekawostki i oblicza dwóch rywalizujących ze sobą dowódców: zasłużonego Paulusa i upartego Czujkowa. Uderzający i pamiętliwy obraz.
    Ps. "Czas honoru" dokumentem nie jest, ale o tematykę historyczną zahacza znacznie. Taka ciekawostka na dziś (przy okazji): producent tego serialu jest zainteresowany realizacją produkcji o Dywizjonie 303. Uwielbiam chłopaków z Dywizjonu 303 i jestem przeszczęśliwa z racji powyższego pomysłu i, miejmy nadzieję, jednocześnie konkretnych planów.

2 komentarze:

  1. Pierwszy bardzo w moim guście, co do drugiego nie jestem pewna, chyba mniej mi się podoba. Chętnie obejrzę, nawet i oba ;)

    OdpowiedzUsuń